o nas

Fundacja Generator Sztuki


Fundacja Generator Sztuki została założona przez szczecińskich muzyków Michała Starkiewicza i Tomasza Licaka w roku 2019. Głównym założeniem i misją fundacji jest tworzenie i wspieranie szczecińskiego środowiska muzycznego oraz popularyzacja muzyki rozrywkowej.

Przez pięć lat działalności fundacja uruchomiła szereg inicjatyw, z których wyróżnić należy: Jam Session, cykl koncertów „Jazz Generator” oraz konkurs kompozytorski „Młody Generator”. Łącznie zorganizowaliśmy około 90 wydarzeń artystycznych i koncertowych w których wzięło udział prawie 200 muzyków oraz niemal 7000 słuchaczy.

Fundacja w 2019 roku była autorem i wykonawcą projektu „Muzyka bez barier”, realizowanego w ramach programu MKiDN – Kultura Dostępna. W ramach zadania zorganizowano 7 koncertów w miejscowościach województwa Zachodniopomorskiego, które mają utrudniony dostęp do oferty kulturalnej w dużych ośrodkach miejskich. Jednocześnie odbyły się warsztaty dla młodzieży szkolnej w tych miejscowościach.

W 2020 roku Fundacja, w ramach projektu „Kultura w Sieci” zrealizowała program „W sieci dźwięków”, który odbył się w Szczecinie w lipcu i sierpniu. Był to wyjątkowy projekt, który z jednej strony był doraźną pomocą dla muzyków jazzowych ze Szczecina ale stał się także najciekawszą letnią ofertą jazzową w mieście. W ramach programu, w siedmiu koncertach wystąpiło ponad 30 muzyków, większość z nich odbywała się z udziałem licznie zgromadzonej publiczności a wszystkie znalazły się w sieci i mają bardzo dobry odbiór. Zaproszono także znakomitych muzyków z całej Polski dając możliwość współpracy szczecińskich muzyków z zaproszonymi gośćmi a ponadto promowaliśmy autorską twórczość. Dzięki transmisjom on-line koncerty obejrzało ponad 20 000 osób w całej Polsce. Jest to absolutnie unikalny projekt, który jest znakomitą pomocą i formą promocji dlalokalnego środowiska jazzowego. Projekt w całości był finansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury.

W roku 2020 Fundacja zorganizowała dzięki wsparciu Miasta Szczecin konkurs kompozytorski „Młody Generator”, wpłynęło 10 autorskich kompozycji. Zwycięskie kompozycje zostały nagrane w profesjonalnym studiów przez młodych szczecińskich muzyków, z towarzyszeniem profesjonalnych muzyków i są dostępne na stronach youtube Fundacji.

Fundacja w roku 2020 przygotowała również koncert kolęd on-line dla mieszkańców Szczecina, który wsparty był z Funduszu Wspierania Kultury.

W roku 2021 Fundacja zorganizowała koncerty w ramach cyklu „W sieci dźwięków” . Była to druga edycja programu. 6 koncertów w tym 2 koncerty impro, łącznie ponad 40 muzyków. 6 godzin muzyki, 6 transmisji w internecie – ponad 20 000 odtworzeń, 700 osób na żywo.
Wśród tematów m.in.:
– Solaris – impro session inspirowane literaturą Stanisława Lema
– Closer to the North
– Międzywojnie – polskie piosenki dwudziestolecia międzywojennego

Fundacja współpracowała również z Galerią Handlową „Turzyn” – Jazz na Roofie. Odbyły 4 koncerty prezentujące przeróżne nurty muzyki jazzowej od dixielandu, przez bossa-novę po współczesny jazz i fusion

W maju 2021 roku odbyły się pierwsze koncerty Jazz Jam Session w Klubie Jazzment, które z powodzeniem trwają do dzisiaj. Koncerty przyciągają nie tylko muzyków chętnych do wspólnego muzykowania i improwizacji.

W roku 2022 fundacja kontynuowała Jam Session i rozpoczęła współpracę ze Świnoujściem. Zorganizowaliśmy tam kilkanaście koncertów jazzowych w „Między Ustami” w ramach Festiwalu Jazz na Wyspie.

W roku 2023 fundacja kontynuowała Jam Session w klubie Jazzment oraz Jazz na Wyspie w Świnoujściu.
Odbyła się także kolejna edycja cyklu koncertowego, który zmienił nazwę na „Jazz Generator”. W ramach cyklu odbyły się cztery koncerty, w tym między innymi „Dziady” z udziałem Dagi Gregorowicz oraz koncert Joachima Mencla w TBF Quartet.

W roku 2024 „Generator Sztuki” kontynuuje festiwal „Jazz Generator” oraz startuje z nowym transgranicznym festiwalem „Jazz Oder Festival”. To międzynarodowy polsko-niemiecki festiwal promujący muzykę jazzową oraz inicjujący współpracę między muzykami z Berlina i Szczecina.

Fundacja współpracuje również z Akademią Sztuki. W ramach współpracy wyprodukowaliśmy koncert z okazji rocznicy wejścia Polski do UE oraz koncert inauguracyjny kierunki jazzowego na akademii.

Wyprodukowaliśmy również koncerty dla ZUT Szczecin oraz innych instytucji.

Fundacja przygotowuje kolejne projekty w latach 2024-2026, których celem będzie popularyzacji muzyki jazzowej i rozrywkowej w regionie.

Aktualności

  • SOLARIS

    .

    SOLARIS „Ze stuprocentowym zaufaniem do własnych umiejętności. Z niesamowitą swobodą, szczyptą szaleństwa i kroplą liryzmu. Kwartet przedstawił jazz wysokiej próby. Absolutny. Totalny.„ Blog – Muzykanawidelcu – recenzja koncertu Kolejny…

  • Partnerstwo dla Kultury

    .

    Już dzisiaj możemy zaprosić Państwa na dwa wyjątkowe koncerty, które odbędą się: 3 listopada w Domu Kultury Krzemień oraz 8 grudnia w MOK Delta. Będą to koncerty muzyki polskiej…

  • Jazz Oder Festival

    .

  • Jam Session vol. 74

    .

    Za nami Jam Session – edycja 74! Wieczór otworzył kwartet: Patryk Matwiejczuk – fortepian, Michał Starkiewicz – gitara, Wojciech Gunia – kontrabas i Cyprian Pakuła – perkusja. W pierwszym…

  • Wystartował „Jazz Oder Ensemble”

    .

    Wyjątkowo zabrzmiały dźwięki „Jazz Oder Ensemble” podczas wczorajszego koncertu w Muncheberg Stadtpfarrkirche. Gdy pisaliśmy tę muzykę – inspirowaną Odrą – rzeką, która jest naszym wspólnym dziedzictwem, nikt z nas…

  • Jazz Oder Ensemble

    .

    Jesteśmy już po pierwszych próbach Jazz Oder Ensemble. To wyjątkowy projekt złożony z muzyków ze Szczecina i Berlina. Muzycy zagrają absolutnie nowe utwory, które powstały specjalnie na tę okazję….